Historie

 • Venango 1994

ZA TAJEMSTVÍM WENANGA

První improvizovaný tábor v lese u bývalého lomu tolik podobného lomu Venango z Vinetoua…

Prvních 14 dnů letního tábora Venango se konalo na rychle sehnaném pozemku za Dolními Hořicemi v jižních Čechách. Prvnímu táboru na konci července 1994 přálo počasí – bylo teplo a pršelo snad jen 2x, což bylo štěstí, protože jsme ještě neměli velké stany a vařilo se v půjčené chatce myslivců. Týpko bylo sešité ze starých stanových celt. Helmu na kolo (polystyren s pásky na upevnění) měl jen jeden odvážlivec a ostatní se mu posmívali.

Vedoucí: Jirka, Petr, Pavel, Míla, Marta, Roman, Eva

Amulet 1994
 • Venango 1995

K PRAMENŮM APURIMAKU

Druhý tábor byl opět improvizovaný, protože místo z předchozího roku jsme nemohli použít. Na poslední chvíli jsme tábor postavili za rybníčkem v Chotčinách na louce pana Šindeláře. Měli jsme už velký stan jako jídelnu a dřevěné stojany na kola.

Vedoucí: Jirka, Zita, Pavel, Krtek, Čiperka, Míla, Marta

Amulet 1995
Poklad 1995
 • Venango 1996

          NAPŘÍČ AFRIKOU

Třetí tábor stál opět na jiném místě než předchozí dva. Louku ve výkroji lesa za Mašovicemi nám pronajalo místní družstvo. Tábor se konal na začátku července a počasí moc příznivé nebylo. V historii Venanga se pro něj vžil název „Bahňák“. A oprávněně: po několika dnech dešťů se louka změnila k nepoznání a bahnem jsme se brodili po kotníky. Nouzová řešení se ukázala jako neúčinná, protože 3 pytle pylin bahno spolklo jako nic a ani trochu neztuhlo. Kdo neměl holiny, ten si je musel koupit, bez nich to prostě nešlo.

Vedoucí: Jirka, Krtek, Pavel, Zuzka, Čiperka, Míla, Honza, Marta

Amulet 1996
 • Venango 1997

PO STOPÁCH DENÍKU JOHNA FRAZIERA

Čtvrtý tábor jsme postavili na stejném místě jako loni a až na výjimky tam stojí tábor dodnes. Deník Johna Fraziera jsem našli na výpravě do starého lomu, v jehož blízkosti se konal první tábor.

Vedoucí: Jirka, Krtek, Pavel, Lendulka, Čiperka, Míla, Honza, Marta

Amulet 1997
 • Venango 1998

ZA TAJEMSTVÍM ZTRACENÉ OSADY

Poklad, který měli získat všichni na konci celotáborové hry pátého tábora, byl zlatý indiánský totem. Vedoucí pokladu ale říkali „čumprlíci“ a užili si s ním do sytosti 🙂 Poklad bylo totiž nutno během tábora obarvit na zlato a když se na to někdo chystal, čumprlíci se ztráceli. Nakonec se ale objevili  a dokonce zlatí!

Vedoucí: Jirka, Krtek, Pavel, Lendulka, Vlaďka, Míla, Honza, Marta

Amulet 1998
Poklad 1998
„Čumprlíci“
 • Venango 1999

         ZEMÍ NIKOHO

Jako materiál na Amulet šestého tábora jsme nově vybrali dřevo. Byl to experiment, který se celkem osvědčil, ale stejně jsme se následující rok vrátili ke kůži. Korálky na amuletu značí úspěšně splněné etapy – cyklistické: dálková, jízda zručnosti, technická, horská, časovka; tábornické etapy: zdravověda, přírodověda, uzlování, šifrování a signalizace, orientace.

Vedoucí: Jirka, Pavel, Vlaďka, Lendulka, Marta

Amulet 1999
 • Venango 2000

VELIKONOČNÍ OSTROV

Rapa Nui je správný název ostrova i této hry. Účastníkům se vryla do paměti krásnou sochou Moai, která vévodila louce nad táborem a u níž nám božstvo Aku Aku nechávalo zprávy. Pokladem sedmého tábora nemohlo být nic jiného než soška Moai 🙂 Jako táborové vozidlo jsme měli šedého Trabanta překřtěného na Fandu. Na výlety na kole měli vedoucí poprvé zdálky viditelné cyklodresy – jako začátek a konec pelotonu jsme tak byli pro auta nepřehlédnutelní. A jen tak pro zajímavost, Veteráni ujeli za celý tábor (19 dnů) 532 km! Je v tom započítán i závěrečný třítýdenní puťák natěžko, kdy se první den jela klasická stovka…

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Pavel, Kája, Kryštof, Vlaďka, Bohouš, Kuba, Marta

Amulet 2000
Poklad 2000 Soška Moai
 • Venango 2001

MÁGOVÉ NA ATLANTIDĚ

V roce 2001 jsme se s táborem posunuli, ale ne o moc – jen na vedlejší louku a vstoupili jsme tak na Atlantidu. Při pobytu na Atlantidě jsme se plněním různých úkolů stali Mágy. Jak každý ví, nejnižší hodnost je bronzový mág, pak stříbrný a zlatý. Kdo splnil všechny úkoly na výbornou, stal se na konci osmého tábora zlatým mágem a stanul na vrcholu pyramidy. Na tomto táboře byla převaha starších dětí a tak byl oddíl Veteránů rozdělen na dvě letky.

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Pavel, Kája, Bohouš, Honza, Kryštof, Vlaďka

Amulet 2001
Poklad 2001 soška mága
 • Venango 2002

VÁLKA OLYMPSKÝCH BOHŮ

Devátý tábor se konal na vedlejší louce stejně jako rok předtím a tak jsme začali vedlejší louce přezdívat „Olympská“. A tábor nezačal vůbec dobře. Zmizely nám všechny sirky a zapalovače, takže jsme byli bez světla a bez ohně. Jak se ukázalo, oheň nám vzali Olympští bohové, které jsme si svým příjezdem znepřátelili a kteří se nám zjevili u olympského sloupu nad táborem. Darovali nám oheň, který jsme museli celou dobu tábora udržovat. Bohové nám nechávali u sloupu zprávy, jaké dovednosti máme předvést, aby nám odpustili. A co jsme si z tábora odvezli? No přece božskou ambrózii 🙂

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Pavel, Kája, Bohouš, Honza, Kryštof, Vlaďka

Amulet 2002
Poklad 2002 Ambrózie
Tábor 2002
LDT 2002 Sloup
LDT 2002 Věčný oheň
 • Venango 2003

CESTA ČASEM HISTORIÍ VENANGA

Náplň desátého tábora se přímo nabízela – podívali jsme se v čase na všechny předchozí tábory pomocí aktivačních klíčů, kterými jsme ovládali stroj času. Byl to poslední tábor konaný na Olympské louce. Snažili jsme se i přes sílící tlak rodičů zachovat třítýdenní tábor a tak nejmladší děti (oddíl Trpaslíků) přijel až na druhých 14 dnů. První týden se konaly puťáky prostředního oddílu Borců a nejstaršího oddílu Veteránů.

Slavnostní táborák byl u příležitosti desátého tábora složen z vedoucích. Tady by se asi slušelo vysvětlení: každý vedoucí měl v táboráku své poleno. Tedy poleno stejně dlouhé jako byl on sám. Obrázek níže pro ilustraci 🙂

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Pavel, Kája, Bohouš, Vladěna, Kryštof, Vlaďka, Aleš

Aktivační klíč 2003
Poklad 2003
2003 slavnostní táborák z vedoucích
 • Venango 2004

EXPEDICE VENANGO

Po třech letech jsme se vrátili na naší Velikonoční louku (podle posledního tábora na této louce-Velikonočního ostrova). Při expedici jsme sbírali kuličky za splněné etapy a nakonec jsme objevili tajemství Ňami-ňami. Stále jsme experimentovali s různou délkou tábora a zároveň jsme chtěli mít pro všechny děti celistvou celotáborovou hru a tak pro tento rok vznikl čtvrtý oddíl Skřítků – nejmladších dětí, které jeli na prvních 14 dnů tábora. Trpaslíci byli na tři týdny nebo na druhých 14 dnů.

Vedoucí: Jirka, Verunka, Pavel, Petrk, Bohouš, Lendulka, Vladěna, Vlaďka, Kryštof, Aleš

Amulet 2004
 • Venango 2005

PUTOVÁNÍ SVĚTEM ZA DĚDICTVÍM

Abychom získali dědictví po Mr. Hillovi z USA, museli jsme procestovat skoro celý svět. Každý měl svůj cestovní pas, díky kterému jsme se přeplavili na Aljašku. Tam jsme našli zlato, někteří ho rozmnožili (jiní utratili) v kasinu. Další cesta nás zavedla za skládáním origami do Japonska, museli jsme vyluštit egyptské hieroglyfy, přes tichomořský ostrov, kde jsme coby trosečníci museli vyrobit létající draky, jsme se dostali na Havaj a poslední díl hry se odehrál v Grónsku. Dědictví ve formě zlatého pokladu jsme si opravdu zasloužili.

Dvanáctý tábor byl poslední, který sídlil jinde než na naší Velikonoční louce. Tentokrát jsme se stěhovali docela daleko – na louku, kterou jsme pojmenovali „na skládce“. Voda se při dešti totiž do země vůbec nevsakovala. Jak jsme časem zjistili, bylo to proto, že pod tenkou vrstvou hlíny byla spousta igelitu…  Tábořišti chyběla voda, takže jsme museli objednat cisternu, díky které jsme měli zavedenou tekoucí vodu až do kuchyně. O svátcích a víkendech nám vařila v táborové kuchyni Vlaďka. Borci a Trpaslíci jeli na první dva týdny, poslední týden byly puťáky.

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Pavel, Petrk, Bohouš, Vladěna, Kid, Vlaďka

Amulet 2005
Celotáborové foto 2005 Každý oddíl měl svá barevná trika
Louka 2005 Voda se prostě nevsakovala…
 • Venango 2006

ZTROSKOTÁNÍ UFA ADÓŇANŮ

Vedoucí: Jirka, Lendulka, Petrk, Pavel, Pavla, Bohouš, Vladěna, Kid, Vlaďka

Amulet 2006
Poklad 2006 model ufa

LDT 2006 Adóňan na ufu
 • Venango 2007

AMAZONKOU PO STOPÁCH PIRANÍ

Vedoucí: Jirka, Petrk, Kid, Pavel, Klára, Vladěna, Pája, Lendulka, Vlaďka, Pavla, Iva

Amulet 2007
Poklad 2007 (skoro) živá piraňa

 • Venango 2008

         XAPATAN

Na začátku jubilejního patnáctého tábora měli Veteráni netradiční náplň – museli si totiž postavit svoje stany. Díky rekordnímu počtu přihlášených dětí jsme museli nechat přidělat nové stany, abychom se všichni vešli; takže jich bylo celkem 30. Přesun do Mexika nám připomínal obří kaktus, který stál na louce nad táborem. Občas se objevili i mexikánci v pončech a sombrerech, kteří se zjevně celou noc posilňovali Tequilou. Slavnostní táborák jsme se rozhodli uspořádat na louce nad táborem, aby měl Vladěna dostatek prostoru pro opravdu velkou hranici. Vydali jsme se také do nově rekonstruované Chýnovské jeskyně, kterou jsme opouštěli nouzovým východem. Závěrečný táborák se kvůli dešti odehrál v týpku – byl to velmi „tulivý“ táborák, protože přecejen 53 lidí se do týpka vtěsnalo jen taktak. Na závěr jsme u obřího kaktusu na louce dostali každý malý živý kaktusek.

Vedoucí: Jirka, Petrk, Pavel, Kid, Lendulka, Bohouš, Vladěna, Rybička, Vlaďka

Amulet 2008
LDT 2008
Obří kaktus
 • Venango 2009

  RYTÍŘI KULATÉHO STOLU

Vedoucí: Jirka, Petrk, Pavel, Kid, Lendulka, Podpora, Vladěna, Rybička, Vlaďka, Pavla, Iva

Amulet 2009

LDT 2009
Příjezd na nádraží v Chýnově
 • Venango 2010

          ODYSSEIA

Vedoucí: Jirka, Petrk, Pavel, Kid, Štěpán, Podpora, Vladěna, Rybička, Vlaďka, Líba, Eva, Lendulka

Amulet 2010

 • Venango 2011

          LOVCI MAMUTŮ

Vedoucí: Jirka, Petrk, Pavel, Kid, Podpora, Vladěna, Rybička, Vlaďka, Eva, Lendulka

Amulet 2011
Poklad 2011

 • Venango 2012

VE STÍNU BÁJNÉHO TOTEMU

Vedoucí: Jirka, Kid, Pavel, Hanka, Podpora, Michal, Majda, Vlaďka, Eva, Lendulka

Poklad a amulet 2012

 • Venango 2013

      PIRÁTI

Vedoucí: Jirka, Kid, Pavel, Hanka, Podpora, Michal, Majda, Vlaďka, Eva

Pirátský medailon 2013
Poklad 2013
 • Venango 2014

        PAŠERÁCI

Vedoucí: Jirka, Kid, Pavel, Petra, Podpora, Michal, Vlaďka, Eva, Blanka

 

 • Venango 2015

            TROSEČNÍCI

Vedoucí: Jirka, Podpora, Pavel, Petra, Michal, Kája, Vlaďka, Eva, Kid

 

 • Venango 2016

OSÍDLOVÁNÍ DIVOKÉHO ZÁPADU

Vedoucí: Jirka, Podpora, Pavel, Míša, Lukáš, Michal, Kája, Léňa, Luk, Drak, Kid

 

 • Venango 2017

          ZLATÁ HOREČKA

Vedoucí: Jirka, Podpora, Pavel, Luk, Michal, Kiki, Ema, Božka, Kid

Amulet 2017
Poklad 2017 Vyrýžované zlato